Witamy na stronie

  Klubu Honorowego Dawcy Krwi

  Służb Mundurowych Powiatu Puckiego

Zarząd
Statut
Oddaj Krew w Pucku
Przywileje HDK
Odznaki HDK
Zaprzyjaźnoine Strony
Kontakt


Zapraszamy wszystkich chętnych do oddawania krwi
Zbiórka krwi odbywa się zgodnie z poniższym harmonogramem
w godzinach 8:00 - 10:00
w Pucku na ul. Dziedzictwa Jana Pawła II 12
Krew może oddać każdy pełnoletni chętny, wystarczy mieć przy sobie dokument tożsamości!

Kiedy będziemy w Pucku:
21.02.2011
21.03.2011
18.04.2011
16.05.2011
20.06.2011
18.07.2011
22.08.2011
19.09.2011
17.10.2011
21.11.2011
19.12.2011

ZAPRASZAMY!!!
Powrót Do Strony Głównej


Oddawanie krwi - krok po krokuProces oddawania krwi został tak opracowany, by zrobić to sprawnie i bezpiecznie dla dawcy. Sprzęt do poboru krwi jest jednorazowy, a miejsce wkłucia - odkażane. Pracownicy centrum krwiodawstwa, którzy będą ci towarzyszyć podczas całej procedury kwalifikowania oraz pobierania krwi, zadbają o to, aby odbyło się to sprawnie i bezpiecznie dla ciebie.

Krok 1. - rejestracja.


Po przybyciu do punktu poboru krwi (w regionalnym centrum krwiodawstwa lub do miejsca zorganizowanego przez Agorę albo do podstawionego krwiobusa) wypełniasz specjalny kwestionariusz (koniecznie musisz przedstawić aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL oraz adresem zamieszkania). W kwestionariuszu będziesz musiał podać swoje dane osobowe, ale uwaga - są one potrzebne tylko pracownikom centrum krwiodawstwa. Podanie danych osobowych kompetentnym pracownikom RCKiK jest konieczne z uwagi na twoje bezpieczeństwo. W przypadku uzyskania wyników badań wskazujących na to, że jesteś np. zakażony jakimś wirusem, centrum jest zobowiązane do powiadomienia cię o tym i skierowania do lekarza (centrum nie prowadzi profilaktyki i leczenia).


Bezpieczeństwo biorcy: Po przetoczeniu twojej krwi choremu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań u tego biorcy może być konieczne wykonanie u ciebie dodatkowych badań (kontakt z tobą jako dawcą jest zatem ważny z powodu troski o dobro twoje i biorcy). Centrum obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych, informacje dotyczące dawcy są niejawne, dostęp do nich mają wyłącznie upoważnieni pracownicy RCKiK objęci tajemnicą służbową.


Krok 2. - badanie poziomu hemoglobiny.


Zanim oddasz krew, trzeba zbadać w niej poziom hemoglobiny. Robi się to wyłącznie przy użyciu sprzętu jednorazowego użycia przez pobranie próbki krwi.


Krok 3. - skrócone badanie lekarskie.


Lekarz z centrum krwiodawstwa sprawdzi stan twojego zdrowia. W wywiadzie poprosi o wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości, a jeśli wszystko będzie w porządku, zakwalifikuje cię do oddania krwi.

Przed samym oddaniem krwi dostaniesz małą przekąskę w postaci wafelka i soku oraz pół litra wody mineralnej.


Krok 4. - oddanie krwi.


Pielęgniarka centrum krwiodawstwa wkłuje się do żyły igłą połączoną drenami z zestawem pojemników na krew. W czasie jednego poboru możesz oddać 450 ml krwi. Ani mniej, ani więcej. Krew jest zbierana do jednorazowego plastikowego pojemnika z płynem konserwującym. Pobór krwi trwa od pięciu do ośmiu minut.


Krok 5. - krótka regeneracja sił.


Po oddaniu krwi pozostajesz - w zależności od samopoczucia - co najmniej 3 min na fotelu, a do pół godziny na terenie miejsca poboru, żeby odpocząć i upewnić się, że wszystko jest OK. Opuszczając punkt poboru krwi, otrzymasz posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal., tj. osiem tabliczek czekolady.


Ważne!

Możesz poprosić o wystawienie zaświadczenia usprawiedliwiającego twoją nieobecność w pracy (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia), uczelni, szkole.Pamiętaj: w każdej chwili podczas oddawania krwi możesz się wycofać bez podawania powodu!


Źródło: http://wyborcza.pl/

tekst w oryginale: http://wyborcza.pl/1,81992,4293661.html


Powrót Do Strony Głównej